تاریخ انتشار:سه شنبه 24 آذر 1394

معصوم زادگان:داوران جشنواره استقلال رای دارند

دبیر بخش تله فیلم سومین جشنواره تلویزیونی جام جم ضمن تاکید بر انتخاب داوران خبره و صاحب نام،بر استقلال رای آنها تاکید کرد.

به گزارش جشنواره سیما؛ در آستانه برگزاری سومین چشنواره تلویزیونی جام جم به دفتر محمد رضا معصوم زادگان مدیر سیما فیلم و دبیر بخش تله فیلمهای جشنواره جام جم رفتیم تا با او درباره داوری ها،نحوه انتخاب آثار،کیفیت تله فیلم ها و ....به گفتگو بنشینیم.که در ذیل می آید:


-آقای معصوم زادگان با توجه به اینکه شما دبیر بخش تله فیلمها هستید بفرمایید چند تله فیلم به مرحله داوری راه پیدا کرد و نحوه انتخاب آثار به چه شکلی بوده است؟
بر اساس تصمیمی که در شورای سیاستگذاری جشنواره گرفته شد مقرر شد کلیه تله فیلمهایی که در بازه زمانی یکساله یعنی از اول آبان ماه  سال 91 تا 31/6/92 از شبکه های مختلف سیما پخش شده مورد ارزیابی  اولیه قراربگیرد که این تله فیلمها شامل آثاری است که در شبکه های مختلف سیما و سیما فیلم تولید شده است.بررسی ها نشان داده در طول این بازه زمانی 164 تله فیلم در شبکه های مختلف تولید شده و با توجه به اینکه  فرصت زمانی کافی برای داوری 164 تله فیلم نبود، تصمیم گرفته شد تا یک هیات انتخاب اولیه در شبکه های مختلف و سیما فیلم شکل بگیرد و ارزیابی اولیه داخل همین مراکز باشد ضمن اینکه به شبکه های 1،2،3 و سیما فیلم که بیشترین  تعداد تولیدات را در قالب تله فیلم دارند اعلام شد 25 درصد از آثارشان جهت داوری به دبیرخانه مرکزی جهت داوری نهایی ارسال شود ولی سایر شبکه ها که کمتر از 10 تله فیلم تولید کرده اند کل آثارشان را برای داوری ارسال کنند.


و بر همین اساس تعداد 42 تله فیلم به دفتر دبیرخانه  مرکزی رسید.در واقع تفاوت انتخاب آثار در این دوره جشنواره نسبت به دوره های قبل این بوده که دوره های قبل ارزیابی اولیه هم توسط دبیرخانه مرکزی اتفاق می افتاد اما این دوره توسط  هیات انتخاب اولیه مستقر در شبکه ها و سیما فیلم انتخاب اولیه را انجام می دهند و آثار نهایی را به دبیرخانه مرکزی ارسال می کنند.


-آقای معصوم زادگان انتخاب هیات داوران بر چه اساسی بوده و ترکیب این هیات چگونه است و ارزیابی داوران از آثار چه بوده است؟
بر اساس دعوتی که انجام شد آقایان فریدون جیرانی محمد کاسبی.علی اصغرداوود آبادی.تاجبخش فناییان،اکبر نبوی،پرویز شیخ طادی،حسین یاری،مسعود نقاش زاده به عنوان داوران بخش تله فیلم انتخاب شدند. در ترکیب هیات داوران سعی شده از صنوف مختلف انتخاب شود آقای یاری و محمد کاسبی از هنرپیشه های شناخته شده،آقای نبوی به عنوان منتقد و نویسنده آقای شیخ طادی و جیرانی و فناییان و نقاش زاده از کارگردانان مطرح،آقای داوود آبادی از کارشناسان هنری هستند و سعی شد در ترکیب هیات داوران از افراد شناخته شده عرصه تله فیلم و کسانی که در این کار خبره هستند انتخاب شود.الحمدلله در جلسات فشرده و طولانی مدت دوستان تله فیلمها را دیده بودند و بعضا بحثهای طولانی مدت درباره انتخابها داشته اند.اما نکته ای که درباره داوری ها می توانم بگویم این است که کلیه داوران اذعان داشتند کیفیت فنی و محتوایی تله فیلمها نسبت به دوره های پیش بسیار ارتقا پیدا کرده است.


و برخی تله فیلمها حتی قابلیت پخش سینمایی هم دارند.داوران خوشحال بودند که تله فیلم توانسته جایگاه خود را هم بین مردم و هم در رسانه پیدا کند و هم توانسته  به یک ترازهایی در تولید دست پیدا کند که جایگاه خودش را در بین ساختارهای نمایشی در قالب تله فیلم ارتقا دهد.
در بیانیه ای هم که تنظیم کرده اند عنوان کرده اند که تله فیلم توانسته جایگاه و تراز خودش را پیدا کند و عملا یکی از اهداف جشنواره که ارائه الگو تراز برای کارهای آتی است تحقق پیدا کرده است.


-منظور از الگوسازی الگوسازی فنی است یا محتوایی؟
 با توجه به معرفی برگزیدگان و بیانیه ای که هیات داوران اعلام می کنند هنرمندان بخوبی درمی یابند که انتظار سیما از تله فیلم ها در چه ترازی است.از همه مهمتر پیامهایی که در دل تله فیلمها نهفته است.پیامهای اخلاقی، دین مدار بودن،امیدواری، آگاهی بخش بودن و ...از محورهایی است که در تله فیلمها مشخص می شود.در واقع رسانه تلویزیون در تله فیلمها باید لحاظ شده باشد.باید تله فیلم با ویژگی تلویزیون ساخته شده باشد.
-شما یک ترازی را برای آثار معرفی می کنید با توجه به اینکه مخاطب به عنوان یک رکن اصلی در تولیدات باید در نظر گرفته شود مردم چه سهمی دارند؟هر چند که قرار است رای مردمی هم جداگانه بررسی شود و ممکن است با آرا داوران یکسان نباشد.

در سازمان صدا و سیما نهادهای نظارتی وجود دارد که نهاد وظیفه ارزشیابی اثر را به عهده دارد.اما ما نخواستیم تاثیرگذاری بر رای داوران داشته باشیم .داوران به عنوان افرادی امین و مستقل آرای مستقل خود را داشتند وما هیچ نقشی در آرا نداشتیم  و همه چیز را به عهده داوران گذاشتیم چون افراد خبره ای در این زمینه هستند.ما فقط به عنوان ناظر حضور داریم و دبیر هیچ رایی ندارد داوران افراد خبره ،کارشناس پیام و کارشناس در حوزه رسانه هستند.


داوران در واقع امین  هنرمندان و فیلمسازان هستند.حالا جشنواره در نظر دارد آرای مردمی را  در یک برنامه تلویزیونی به صورت مستقل در نظر بگیرد و به آثار منتخب مردم هم جایزه بدهد.که البته ممکن است بخشی از نظرات مردم به نظرات داوران نزدیک باشد و بخشی هم دور باشد.طبیعی هم هست و در همه جشنواره ها هم اتفاق می افتد.
-با توجه به اینکه خود صدا و سیما جشنواره را برگزار می کند آیا ملاحظاتی درباره اینکه مثلا به فلان شبکه حتما جایزه داده بشه وجود دارد؟یا نه اگر مثلا همه کاندیداها مربوط به یک شبکه هم باشد برای شما فرقی نمی کند؟


چون داوران استقلال رای دارند هیچ ملاحظاتی هم در نظر ندارند.خودشان می گفتند ما باید براساس دانش خودمان و فیلمی که حقش هست جایزه ببرند.ممکن است یک فیلم 4 جایزه ببرد یا یک شبکه و یا یک فیلم اصلا جایزه نبرد.با توجه به امانتداری که داوران داشتند این ملاحظات را درنظر نگرفتیم ما توزیع جایزه نداریم و قرار نیست جوایز جشنواره بین شبکه ها تقسیم شود بلکه بر اساس تواناییهای افراد و تله فیلمها این  داوران هستند که تشخیص می دهند چه اثری شایسته هست.این استقلال رای حتی در بیانیه داوران هم آمده است.با نمایش آثار برگزیده هم قطعا مشخص می شود که ما توزیع جوایز نداریم.جشنواره تولیدات تلویزیونی را خود تلویزیون باید برگزار کنه با استانداردهای بین المللی.


-جشنواره تلویزیونی جام جم با چه هدف و چه رویکردی دنبال می شود؟
جشنواره تولیدات سیما قدردانی از زحمات و تلاشهای هنرمندان و دست اندرکاران سیماست.باید ارزشهای آنها مورد ارزیابی قرار گیرند.در عین حال نقشه راه سالهای آتی ما هم ترسیم می شود.وقتی در جشنواره از آثار تقدیر می شود معمولا اینگونه است که تولید کنندگان می گویند ذائقه سیما اینگونه است.بنابراین به سمت این تولیدات حرکت می کنند و با همین مضامین و پیامها.قطعا برگزاری جشنواره ها درارتقا کیفیت برنامه ها تاثیر به سزایی دارد.توزیع پیام در بین تولید کنندگان نشان از استراتژی سیما در منشور برنامه های نمایشی سیما خواهد بود.


-آیا آثار سینمایی هم در بین تله فیلمها بوده است؟
آثاری که برای سینما تولید شده باشد درمیان آثار نداشتیم.اما آثاری که قابلیت پخش از سینما داشته باشد را داشتیم اما برای جلوگیری از دو قطبی شدن و برای ایجاد عدالت این آثار را داوری نکردیم هرچند صاحبان این آثار در جاهای دیگر مورد تقدیر قرار گرفتند و حتی برخی در صحنه بین الملل جایزه گرفتند مانند روزهای زندگی ساخته آقای شیخ طادی که در جشتواره چین جایزه گرفت.

سینما با تمام ظرفیت سالانه 70 تولید دارد اما رسانه ما 164 اثر داشته که 42 اثر قابلیت راه یافتن به مرحله داوری را داشته است.که این نشان دهنده قابلیت تولید تله فیلم است و هر چند قابلیت ارتقا بیشتر را هم دارند.هم از لحاظ فنی و هم از لحاظ محتوایی


-آیا برای برگزیدگان تمهیداتی دارید که تسهیلاتی برای برگزیدگان داشته باشید؟
164 فیلمی که در سال گذشته تولید شده بیش از 7000 نفر از عوامل فنی و هنری را درگیر کرده یعنی 7000 نفر شغل ایجاد کرده است.این عدد را اضافه کنید به تعداد کسانی که در حوزه های دیگر یعنی سریال مستند و ... مشغول به کار شده اند.یعنی هیچ کسی بیکار نبوده است.

متوسط 40 نفر برای هر تله فیلم.علاوه بر اینکه اگر کسی در این جشنواره جایزه بگیرد برای خودش بازار ایجاد کرده و ما هم به کسانی که توانسته اند استاندارد را رعایت کنند حتما در کارهای بعدی توجه ویژه داریم.هر چند انتظار هم از ایشان انتظار بیشتر هم می رود.


-- برای ارتقا تله فیلمها در صدا و سیما چقدر اهتمام وجود داره خصوصا اینکه  این بخش حساس و مورد توجه مردم است؟
در دوران مدیریت ضرغامی بحث تله فیلم کاملا جا افتاد و با یک درایت خاص تاکید دارند که فیلم تلویزیونی در تلویزیون جایگاه خود را پیدا کند که جایگاه خودش را پیدا کرده است.در بین آثار نمایشی بعد از سریالها بیشترین بیننده را دارد.طبق نظرسنجی انجام شده مردم مایلند تله فیلم ببینند و طبق همین نظرسنجی مردم تمایل دارند تله فیلم ایرانی ببینند.این نکته ای است برای کسانی که می گویند تله فیلمها دیده نمی شود.این را من نمی گویم نظرسنجی های علمی می گوید.


آنچه مهم است این است که پیام تله فیلم ها باید منبعث از زندگی مردم و سبک زندگی ایرانی اسلامی باشد هرچه به این گفتمان نزدیک شویم استقبال بین مردم بیشتر خواهد بود.هر تله فیلمی که موفق نشده با مردم همراه نبوده است.


هم معاون محترم سیما و هم رئیس محترم سازمان سفارش و تاکید داشته اند که هر وقت مسائل مردم را شریک دانستید  در تله فیلم و سریال و حتی گزارشها به مسائل مردم نزدیک شدید  آن موقع است که موفق شده ایید.ما سهم عی می کنیم  آثاری تولید کنیم که در موضوعات با مردم همذات پنداری کند سوژه ها دغدغه های مردم باشند و مواردی باشد که با مردم در ارتباط باشد.اگر اینگونه باشد هم مورد استقبال قرار می گیرد و هم تاثیر گذار خواهد بود.

انتهای پیام/ن

آیا مایل به نظردهی می باشید؟

مانده : (1000) حرف
ادوار جشنواره های سیما
برگزیده های چند رسانه ای