تاریخ انتشار:دو شنبه 16 بهمن 1396
تهیه کننده و کارگردان انیمیشن؛

مرکز صبا و شبکه پویا دو عامل تاثیر گذار در تولید انیمیشن

با تاسیس مرکز صبا و افتتاح شبکه پویا در زمینه تولیدآثار انیمیشن توانستیم جایگاه خوبی را در منطقه به دست آوریم. این بخشی از سخنان علیرضا گلپایگانی تهیه کننده و کارگردان انیمیشن است.

این عضو هیئت علمی گروه کارشناسی ارشد انیمیشن دانشگاه هنر در گفت و گو با ستاد خبری چهارمین جشنواره تلویزیونی جام جم با اشاره به وضعیت تولید آثار پویانمایی در ایران تاکید کرد: سال هاست شاهد رشد فزاینده انیمیشن ایران هستیم. رشدی که با ورود شرکت ها و آموزشگاه های تولید انیمیشن سرعت گرفته است.

وی با مقایسه تولیدات انیمیشن در دو مقطع قبل و بعد از انقلاب اسلامی اضافه کرد: قبل از انقلاب به جز چند انیمیشن که در کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان تولید شده بود، کار شاخصی وجود ندارد. در آن زمان افراد انگشت شماری در این زمینه فعال بودند اما بعد از انقلاب به ویژه بعد از جنگ تحمیلی شاهد رشد انیمیشن در ایران هستیم. با تاسیس مرکز صبا و افتتاح شبکه پویا ما اکنون در منطقه دارای جایگاه خوبی در تولید آثار انیمیشن هستیم .

علیرضا گلپایگانی مهمترین عنصر مورد نیاز در تولید آثار پویانمایی را داستان و فیلمنامه دانست و گفت: متاسفانه در زمینه فیلمنامه با مشکلاتی روبه رو هستیم . زیرا افرادی به این حوزه ورود کردند که تا پیش از این در کار ادبیات کودکان فعالیت داشتند. باید دانست تفاوت آشکاری بین فیلمنامه و داستان کودک وجود دارد و همین تفاوت ها حضور نویسندگان حوزه کودک را به صنعت انیمیشن سخت می کند. برای تولید انیمیشن تصویرنامه نویس می خواهیم و نه قصه نویس نمی تواند متنی خوب برای ساخت انیمیشن ارائه دهد.

عضو هیئت علمی گروه کارشناسی ارشد انیمیشن دانشگاه هنر افزود: با حمایت اصولی و قاعده مند می توان شاهد رشد و شکوفایی در این صنعت بود. صنعتی که به سرعت در حال گسترش است و توانته از نظر تکنیکی جایگاه خوبی را به دست آورد.

گلپایگانی ایجاد بسترهای مناسب برای تضمین منابع مالی تولیدکنندگان انیمیشن از اقدامات موثر در پیشرفت این صنعت دانست و افزود: با حمایت های مالی نهادها و سازمان های دولتی بخش خصوصی اطمینان بیشتری در زمینه سرمایه گذاری در این صنعت خواهد داشت و هر روز شاهد آثار ماندگارتری این عرصه خواهیم بود.

وی با اشاره به اینکه امروزه باید انیمیشن را صنعت انیمیشن نامید گفت:جوایز بین المللی که تولیدات پویانمایی ما گرفته اند نشان از موفقیت فیلم های کوتاه انیمیشن ما در جهان دارد. در اکثر کشورها تولیدات فرهنگی برای کودکان و نوجوانان سوبسید تعلق می گیرد. این سوبسیدها با نگاهی به آینده در نظر گرفته می شودچرا که کودکان آینده سازان یک جامعه پویا هستند. از سوی دیگر طولانی بودن پروسه تولید انیمیشن نیاز به حمایت ها را بیشتر می کند. به همین دلیل حمایت های مادی سازمان های دولتی برای انیماتورها یک فرصت مقتضی است و به آنها در زمینه ساخت محصولات با کیفیت کمک می کند.

وی نقش جشنواره جام جم در ضمیمه آثار نمایشی را مثبت ارزیابی کرد و افزود: جشنواره برای تولیدات انیمیشن نمایشگاهی بزرگ است که تمامی آثار توسط متخصین و مدیران دیده می شود. امیدوارم برای برگزیدگان امتیازات ویژه ای در نظر گرفته شود و در کنار دستمزد معنوی کار، تشویق های مادی خوبی مانند امکان تولید مجموعه های بعدی و شراکت در منافع وحق تالیف اثر در نظر گرفته شود. این جشنواره می تواند به معرفی و شناخت نیروهای خلاق که دیده نشده اند را به جامعه معرفی کند و مطمئنا با برگزاری سالیانه این جشنواره شاهد رشد و شکوفایی انیمیشن در کشور خواهیم بود.

آیا مایل به نظردهی می باشید؟

مانده : (1000) حرف
ادوار جشنواره های سیما
برگزیده های چند رسانه ای