تاریخ انتشار:سه شنبه 8 اسفند 1396
جواد قارایی؛

برای جشنواره ها مستند نمی سازم، امیدوارم «ایرانگرد» در جام جم موفق شود

جواد قارایی تهیه کننده و کارگردان مستند ساز با اعلام خبر پخش «ایرانگرد3» در نوروز 97 تاکید کرد برای شرکت در جشنواره ها مستندی تولید نکرده است ولی ابراز امیدواری کرد تا مستندش برنده میدان چهارمین جشنواره تلویزیونی جام جم باشد.

جواد قارایی تهیه کننده وکارگردان مستند ساز در گفت‌وگو با ستاد خبری چهارمین جشنواره تلویزیونی جام جم  با اشاره به تولید اولین مجموعه مستند خود به عنوان تهیه کننده و کارگردان و طراح گفت: در زمان تولید «ایرانگرد» چندان امیدوار نبودم کار دیده شود ولی پس از پخش سری اول و دوم، این مجموعه مستند به عنوان پرمخاطب ترین مجموعه مستند تولید سیما توجه و اعتماد بسیاری از مردم و مسئولان را جلب کرد. به عبارت دیگر قدم به قدم تولیدات مستند جایگاه خود را در اندیشه ی مسئولان و مخاطبان باز می کند و این اتفاق بسیار ارزنده ای است.
وی مستند را یکی از قالب های برنامه سازی در رسانه های امروز دانست که در زمینه پویایی و روشنگری اذهان تولید و پخش می شوند و تاکید کرد: مستند بر خلاف برخی از سریال ها، باعث پویایی اندیشه ی مخاطب، تفکر نسبت به جهان پیرامون می شود و حس طراوت و سرزندگی را در بیننده ایجاد می کند. مستند نگاه واقعی به بسیاری از مسائل را می آموزد و حتی باعث سازندگی در بسیاری از عرصه ها می شود. از این رو کشورهای پیشرفته ای که سرانه ی مطالعه در میان مردم آنها بالاست، به ژانر مستند اهمیت زیادی می دهند.
وی افزود: تهیه کننده در عرصه ی تولیدات مستند بسیار اهمیت دارد. چرا که باید نسبت به سلیقه ی مخاطب و مسائل روز جامعه و جهان طرح و سوژه انتخاب  و تولید شود.
قارایی با اشاره به مشکلات پیش رو در زمینه تولید مستندهای فاخر گفت: اما مشکل اینجاست که در ایران توجه و هزینه ی بسیار اندکی به تولیدات مستند می شود تهیه کنندگان همواره درگیر مشکلات بزرگی در این عرصه هستند. در صورتی که اگر می خواهیم مثل کمپانی های بزرگ که مستند های فاخر و ارزنده ای به جهان عرضه می کنند، اثر گذار و موفق باشیم، هیچ راهی جز تخصیص هزینه ی مناسب و معقول نداریم. چرا که تولیدات مستند جزو دشوارترین تولیدات می باشند و اگر قرار باشد در میان این حجم دشواری ها، اثری زیبا و ارزنده و ماندگاری تولید شود، باید هزینه و وقت صرف کرد و نقش تهیه کننده در این عرصه، در کشوری که مستند همواره مظلوم و مهجور بوده، بسیار مهم و البته کاری دشوار است .
وی در خصوص اسپانسر در مستندسازی تصریح کرد: به دلیل حمایت سیما برای تولید مجموعه مستندهای ایرانگرد تاکنون نیازی به تهیه ی اسپانسر نداشته ام. اما وجود اسپانسرهای قوی می تواند فشار مالی بسیار زیادی را از دوش تهیه کننده و حتی عوامل تولید مستندهای پر مخاطب بردارد.
این مستند ساز انتخاب سوژه را از دیگر چالش های مستندسازان دانست و افزود: در زمینه ی طرح، فیلمنامه و دکوپاژ در عرصه ی مستند در ایران مشکلات جدی وجود دارد، که البته بخشی از این مشکلات به دلیل حمایت کمتر از مستند بوده است. زیرا با حمایت اندک، جذابیت برای طراح و کارگردان و نویسندگان کم می شود. البته گاهی کم کاری از سوی کارگردان و مستندسازان و نویسندگان است. چرا که با انتخاب سوژه ی نامناسب مخاطب را سردرگم می کنند و به این قالب برنامه سازی لطمه می زنند.

وی از ارتقاء سطح کیفی مستندها در چند سال اخیر سخن گفت و اضافه کرد: جشنواره ی سیما، علاوه بر ایجاد رقابت در میان برنامه سازان، توجه داوران، مسئولان و نگاه ارزنده ی مخاطبان را به ارمغان می آورد. همه این موضوعات می توانند شرایط خوبی را برای عوامل تولید فراهم آورد که بسیار مغتنم است.
قارایی در ادامه با بیان خاطراتی از نحوه ساخت مستند «ایرانگرد» تاکید کرد: ده سال است که در عرصه ی تولید مستند فعالیت دارم و در این مدت، پس سال ها سفر، مطالعه، تحصیل و تجربه، با وجود بودجه ی اندکی که در اختیار داشتم، تمام تلاشم را کردم که با عشق مستند بسازم برای هر یک از مجموعه های ۱۵ قسمتی «ایرانگرد» سه سال زمان صرف کردم. سختی های بسیاری به عشق ایران تحمل کرده ام و همواره تلاش کردم تا نگاه هنری و زیبایی شناسی و اندیشه را در تولیداتم جاری کنم. نظرات مثبت و بی شمار مخاطبان گواه موفقیتم در این راه است و در این جشنواره هم امیدوارم «ایرانگرد» موفق باشد. هرچند هرگز برای هیچ جشنواره ای تولید نمی کنم. بلکه هدف من مخاطب و پیشرفت در این عرصه به عشق ایران و ایرانیست و این بزرگ ترین هدیه برای من است.
وی در پایان ا اعلام خبر پخش «ایرانگرد ۳» در نوروز ۹۷ از بینندگان مستندهای تلویزیونی خواست تا این اثر را با دقتی دو چندان نگاه کنند.

انتهای پیام/ن

آیا مایل به نظردهی می باشید؟

مانده : (1000) حرف
ادوار جشنواره های سیما
برگزیده های چند رسانه ای